Historia Klubu

Założycielami klubu byli Stanisław Szostak i Edward Oziomek. W początkowej fazie działalność finansował Zakład Przerobu Żywicy. W tym czasie klub nosił nazwę Unia Garbatka. W 1953 roku do współfinansowania włączył się Zakład Drzewny. Od tego momentu stowarzyszenie zmieniło nazwę, przechodząc pod zrzeszenie Start. Funkcję trenera pełnił Stanisław Basaj. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku zespół piłkarzy ze zmiennym skutkiem radził sobie w rozgrywkach Kieleckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Nowy rozdział w historii klubu rozpoczął się w 1979 roku.

W finansowanie i organizację włączyło się Kółko Rolnicze działające na terenie Gminy Garbatka. Wraz z pozyskaniem nowego sponsora strategicznego stowarzyszenie zmieniło nazwę na Ludowy Klub Sportowy Plon. W 1985 roku funkcje prezesa objął Zbigniew Krawiec. W tym czasie Plon uczestniczył w rozgrywkach radomskiej A klasy. Cztery lata później po rozegraniu spotkań barażowych z Orłem Gielniów zespół seniorów awansował do ligi okręgowej. W kadrze drużyny, która odniosła ten sukces znajdowali się m.in. Sylwester Baran, Grzegorz Pajączkowski, Andrzej Karsznia, Leszek Seremak, Tomasz Linek, Sławomir Pietrzyk, Robert Węglarz, Jerzy Bandyk i Krzysztof Miękus. Po Zbigniewie Krawcu funkcję prezesa pełnili Włodzimierz Plażuk, Leszek Kotas, Sylwester Baran, Piotr Błazik, Sławomir Pietrzyk, Radosław Luśtyk i obecnie Jerzy Leszczyński. Jak zapewniają działacze,

w trudnych dla sportu czasach największym sukcesem klubu jest to, ze drużyna seniorów od dwudziestu jeden lat nieprzerwanie występuje w lidze okręgowej klub funkcjonuje już 65 lat. W 2004 roku Plon uczestniczył w barażu o awans do Mazowieckiej Ligii Seniorów. Pokonał KS Promnik 4:0, niestety dwa kolejne mecze zakończyły się porażkami, co przekreśliło szanse awansu. W tym samym czasie na obiekcie, gdzie drużyna rozgrywa swoje mecze do użytku oddano nową trybunę na 240 krzesełek i 200 miejsc stojących. Podczas obecnej kadencji zarządu udało się zmodernizować obiekt piłkarski i dostosować go do wymogów licencyjnych obowiązujących w lidze okręgowej. Dzięki zabiegom nowego wójta Garbatki Roberta Kowalczyka do realizacji udało się w krótkim czasie wprowadzić projekt na budowę kompleksu MOJE BOISKO – ORLIK 2012, który zostanie oddany do użytku w listopadzie 2011. Ułatwi to znacznie pracę z dziećmi i młodzieżą.

Działalność klubu oparta jest głównie na środkach finansowych gminy. Wspiera ja też Starostwo Powiatowe w Kozienicach i kilku członków klubu: Paweł Gnyś, Sławomir Pietrzyk, Radosław Luśtyk, Sylwester Baran, Piotr Pacocha, Paweł Olejarz, Tadeusz Cieloch.